כל מפגש עם המטופל בקליניקה, מתחיל באבחון אירידיולוגי.
זהו אבחון עם זכוכית מגדלת ופנס, בקשתית העין/גלגל העין או האיריס. איריס זהו החלק הכהה בעין למעט האישון, מה שמותיר לנו צורת גלגל. התפישה באבחון בקשתית העין גורסת, שכל מחלה נוצרת מפסולת, טוקסינים/רעלנים, רדיקלים חופשיים, מאורח חיים לקוי בתזונה, ו/או תנאי סטרס ולחץ. כל אלה גורמים לחוסר איזון באיברים ובמערכות השונות בגוף. הגוף "מאותת" ומשדר "סימנים" לקשתית.

בגלגל העין, ישנם המון "סימנים"וצורות, צבעים וגוונים שונים, בכל אזורי גלגל העין. ישנם מארגים סיביים שונים מאדם לאדם, ולהם משמעות פיסית שונה. כל אלה נותנים לאירידיולוג, מושג בקווים כלליים על מצב בריאותו של המטופל. ה"סימנים" רומזים על קונסטיטוציות ומבנים פיזיולוגיים של הנבחן, מצב מערכת החיסון שלו, ונק' החולשה בגוף, הן מגלות נק המהוות: "צוואר בקבוק" להופעת פתלוגיות שונות. האירידיולוגיה מחלקת וממפה את גלגל העין, לאזורים סומטוטופיים, המקבילים, לאיברי הגוף. למעשה, איברי הגוף, מיוצגים על הקשתית בכל היקפה.

ניתן להקיש מסקנות מהמסרים שנתקבלו מה"סימנים" השונים בקשתית, בהסתמך על צורתם, מרקמם, צבעם, ומיקומם באיבר המסוים המשתקף בעין. סימנים על אחת ממערכות הגוף, ומיקומן על הקשתית, תלמדנו על מצב הבריאות של הנבדק. ניתן להסיק גם מסקנות בכיוון הצד המנטלי/ריגשי, כמו: חרדות, מתחים. מתוך ה"סימנים" המשתקפים בקשתית ניתן גם להסיק מסקנות, על פתלוגיות עתידיות, בהתאם לסימן מיקומו, צבעו, וגם על נטיות גנטיות.